Od początku roku publikowałem na LinkedIn posty z rekomendacjami inspirujących i ciekawych książek z obszaru zarządzania, choć nie tylko. Przy ostatnim wpisie AZ zapisał: „Super! Czy może podsumowałbyś rekomendacje z ostatnich paru miesięcy?”
I dzięki temu powstał niniejszy tekst z pierwszą częścią rekomendacji. Pierwszą, bo przecież przyjemności trzeba sobie dawkować. Kolejny tekst z tej serii pojawi się więc w kolejnym miesiącu.
Poniżej znajdziecie pierwszą i – w zamierzeniu – różnorodną listę rekomendacji.
Donald G. Reinertsen: „The Principles of Product Development Flow. Second Generation Lean Product Development”
Zacznę od pytania: jaka jest najlepsza książka dotycząca rozwoju produktu, jaką kiedykolwiek przeczytałem i przestudiowałem?
Odpowiedź jest prosta: „The Principles of Product Development Flow. Second Generation Lean Product Development” – autor Donald G. Reinertsen, której okładkę znajdziecie obok.
Dlaczego tak uważam?
Odpowiedź także jest prosta. To najlepsza książka bo:
- Zaczyna temat rozwoju produktu od zagadnień ekonomicznych i rozwija to zagadnienie w precyzyjny sposób w kolejnych rozdziałach
- Wykorzystuje naukę oraz matematykę do wyjaśnienia specyfiki procesów rozwoju produktu
- Prezentuje najważniejsze zagadnienia rozwoju produktu, takie, jak: kolejki, przepływ, kontrola poziomu prac w toku (WIP) oraz feedback
- Zawiera 176 praktycznych zasad rozwoju produktu.
Muszę jednak dodać słowo ostrzeżenia: książka jest bardzo „gęsta”, praktycznie każde zdanie jest pełne konkretnych idei i koncepcji, myśli i praktycznych spostrzeżeń. Dlatego też moja rekomendacja to czytanie, a w zasadzie studiowanie książki podrozdział po podrozdziale, tak by mieć czas na przemyślenie poznanych koncepcji i zasad i by nie przeciążyć nimi mózgu.
Bardzo polecam książkę Donalda Reinertsena. Wielka przygoda intelektualna gwarantowana.
Thomas Erikson: „Otoczeni przez idiotów” i „Mój szef jest idiotą”
Polecam też dwie książki Thomasa Eriksona wyjaśniające zachowania ludzi na podstawie ich „kolorów”: czerwony, żółty, zielony, niebieski, czyli wg podejścia DISC/DISA. Bardzo, bardzo przydatne, gdy chcecie zrozumieć zachowania swoich współpracowników lub … szefa. A także swoje własne.
Przy okazji: czego to wydawnictwo nie zrobi dla marketingu książki. Może na przykład zmienić oryginalny tytuł: „Otoczeni przez złych szefów” („Omgiven av dåliga chefer”) na „Mój szef jest idiotą”. Czy naprawdę wydawnictwo ma czytelników za idiotów?
Eric Weiner: „Ekspresem z Sokratesem”
Od dłuższego czasu głoszę pogląd, że znajomość filozofii jest jedną z kluczowych umiejętności każdego menedżera i że powinna być włączona do programu studiów MBA.
A ponieważ nie mogę się tego doczekać, to od czasu do czasu rekomenduję albo książki filozofów (zwłaszcza stoików, jak Seneka, czy Marek Aureliusz), albo też książki prezentujące w inspirujący sposób ich prace i podejście. Stąd ta nietypowa rekomendacja, czyli książka Erica Weinera: „Ekspresem z Sokratesem”. Jej podtytuł „Czego martwi filozofowie uczą nas o życiu” wyjaśnia jej zawartość. Podczas lektury spotkacie 14-tu filozofów, takich, jak Sokrates, Nietsche, Schopenhauer, Epiktet, Epikur i kilku innych. Spotkacie także dwie filozofki o imieniu Simone.
Szczególnie polecam rozdziały o Epiktecie, czyli o moim ukochanym stoicyzmie, a także o Simone Weil, zajmującej się zwracaniem uwagi. A także ostatni rozdział „Umrzeć jak Montaigne” – wiadomo o czym.
Życzę wielu inspiracji i zastosowania rad filozofów w życiu codziennym oraz … w biznesie.
Daniel Vacanti: „When will it be done?”
„Na kiedy zrobicie projekt?” to chyba najczęstsze pytanie ze strony Klienta, Zamawiającego lub biznesu do Kierownika Projektu i zespołu projektowego. A odpowiedź? Oczywiście mogą być różne. Na przykład taka – po spojrzeniu na sufit – na 15 czerwca. Ale zdecydowanie nie jest to ani dobra, ani mądra odpowiedź.
Jeśli więc chcecie znać te dobre i mądre odpowiedzi, to przeczytajcie, w zasadzie przestudiujcie książkę Daniela Vacanti „When will it be done?”. Odpowiedzi dotyczące zarówno pojedynczego zadania, jak i całego projektu.
A teraz trochę marketingu 😊. Jako rozszerzenie i uzupełnienie książki proponuję na weekend także obejrzenie3-częsciowego kursu on-line stworzonego przez Akademię Per Se nt. podejścia Kanban, pokazującego szersze tło Kanban, flow management oraz wykorzystanie mierników, m.in. do odpowiedzi na pytanie „Na kiedy zrobicie projekt?”. Opis tych kursów znajdziecie TUTAJ
Życzę inspirującego weekendu z miernikami.
Dan Radecki, Ma & Leonie Hull: „Psychological Safety”
Zostałeś menedżerem, kierownikiem projektu lub liderem zespołu? I zastanawiasz się od czego zacząć budowanie efektywnego, może nawet samo-zarządzającego się zespołu, działającego w duchu Management 3.0?
Moja podpowiedź: zacznij do stworzenia bezpieczeństwa psychologicznego. Wykorzystaj model S.A.F.E.T.Y obejmujący takie elementy, jak Security, Autonomy, Fairness, Esteem, Trust oraz You. Opisane są one w książce „Psychological Safety”, którą bardzo polecam na weekend.
Życzę wielu inspiracji i oczywiście zastosowań w praktyce.
A może już stosujesz S.A.F.E.T.Y, albo inne podejście budowania efektywnego zespołu? Ciekaw jestem Twoich doświadczeń.
**********
Na koniec tej części rekomendacji „coś” zupełnie nietypowego:
Raymond Chandler: “Kłopoty to moja specjalność”
Ta nietypowa rekomendacja pochodzi z piątku, 13-tego sierpnia. Bo z jednej strony to lektura wakacyjna, a nie biznesowa. Z drugiej zaś jest ona bardzo osobista.
Zrobiłem bowiem niedawno retro moich prac konsultingowych z ostatnich 2 lat. I doszedłem do wniosku, że jestem jako konsultant trochę podobny do mojego ulubionego bohatera literackiego, czyli Philipa Marlowe, z powieści kryminalnych Raymonda Chandlera.
Dlaczego? Ano bo „kłopoty to moja specjalność” – co w oryginale Chandlera brzmi jeszcze lepiej: „trouble is my business”.
Bo w ciągu tych 2 lat często prowadziłem z klientami rozmowy w takim stylu, jak na 1-szej stronie tytułowego opowiadania (na zdjęciu).
I dlatego moja rekomendacja na najbliższy (i nie tylko) weekend to zbiór opowiadań Raymonda Chandlera „Kłopoty to moja specjalność”. Polecam też inne książki Chandlera, jak „Wielki sen”, czy „Żegnaj laleczko” i oczywiście ekranizacje jego powieści z Humphreyem Bogartem w roli Marlowe’a.
Ciąg dalszy rekomendacji lektur już na początku października 2021